(0) 0,00 

Skontaktuj się z nami: +48 91 311 96 04

Zaloguj się | Kontakt z nami

Jaki wózek widłowy wybrać do pracy na zewnątrz?


Podczas pracy z wykorzystaniem wózków widłowych w zamkniętych pomieszczeniach trzeba wziąć pod uwagę emisji spalin. Nawet w najlepiej wentylowanej hali magazynowej i produkcyjnej wymiana powietrza jest bowiem wolniejsza niż na otwartej przestrzeni. Z tego względu wewnątrz pomieszczeń najlepiej sprawdzają się wózki elektryczne, które nie wydzielają żadnych spalin, ewentualnie zasilane gazem – jednak wyłącznie przy zastosowaniu odpowiednich filtrów oraz zapewnieniu skutecznej wentylacji pomieszczeń.

W przypadku użytkowania wózka wyłącznie na wolnym powietrzu nie trzeba się jednak stosować do tych ograniczeń. Przy pracy na otwartej przestrzeni najlepszym wyborem będą więc wózki spalinowe – zasilane olejem napędowym lub benzyną. Najczęściej wybierane są wózki widłowe z napędem diesla, gdyż są tańsze w eksploatacji niż benzynowe i gwarantują wysoki moment obrotowy, dzięki czemu nadają się do pracy nawet w bardzo wymagających warunkach. Wózki elektryczne sprawdzają się na zewnątrz słabiej, bo są bardziej podatne na uszkodzenia w wyniku działalności warunków atmosferycznych, przede wszystkim opadów. Dobrą alternatywą dla pojazdów z napędem diesla lub benzynowym będą zaś wspomniane wózki gazowe, które są konstrukcjami najbardziej uniwersalnymi.

Odpowiednie opony też są ważne

Przed udostępnieniem wózka do pracy na zewnątrz warto zwrócić uwagę nie tylko na typ napędu, ale również na rodzaj opon. Jeśli praca będzie odbywać się na nierównym terenie, odpowiednie będą opony pneumatyczne do wózków widłowych, czyli wypełnione powietrzem. Występują w wersji radialnej, która zapewnia wysoki komfort jazdy oraz niski opór toczenia, jak również diagonalnej, o ścianie bocznej odporniejszej na uszkodzenia, ale podatniejszej na inne usterki. W przypadku zróżnicowanego podłoża lepszym wyborem będą opony superelastyczne do wózków widłowych – wyprodukowane są w całości z mieszanek gumowych, więc nic nie jest w stanie ich przebić. Najtrwalsze i najwytrzymalsze są opony superelastyczne trójwarstwowe, a ekonomiczną alternatywą, ale o niższej odporności, są modele dwuwarstwowe.

Wróć

© 2021 IPZ. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin