REGAŁY MAGAZYNOWE

Regały magazynowe są podstawowym elementem każdej przestrzeni magazynowej. To wielopoziomowe konstrukcje, które umożliwiają składowanie różnego rodzaju towarów. Regały magazynowe wykonywane są najczęściej ze stali, dzięki czemu są solidne i odporne na uszkodzenia, ale spotyka się również konstrukcje aluminiowe, charakteryzujące się niższą wagą. Innym materiałem stosowanym do produkcji regałów jest polipropylen, z którego wykonuje się przede wszystkim półki. Półki z polipropylenu są trwałe, wytrzymałe oraz łatwe w czyszczeniu.

REGAŁY STATYCZNE I DYNAMICZNE

Regały magazynowe dzieli się na dwie główne kategorie: statyczne i dynamiczne. Regały statyczne nie zmieniają swojego położenia w procesie składowania – są umiejscowione na stałe, a czasami dodatkowo przytwierdzone do ścian lub podłoża. Regały statyczne dzieli się na:

  • Regały ramowe – zasadniczym elementem ich konstrukcji jest powtarzający się układ ramowy, który składa się z belek poprzecznych i słupów nośnych połączonych ze sobą stężeniami. Składowanie odbywa się na nich poziomo. Wśród regałów ramowych wyróżnia się:
    • Regały półkowe – wyposażone w półki montowane na poprzeczkach nośnych. Składuje się na nich głównie towary niespaletyzowane, zazwyczaj o niewielkich gabarytach.
    • Regały paletowe – nazywane także bezpółkowymi lub wysokiego składowania. Przeznaczone głównie do składowania towarów umieszczonych na paletach.
    • Regały przepływowe – składowanie na tych regałach odbywa się z wykorzystaniem bieżni wałkowych. Ładunki przemieszczają się po nich z miejsca załadunku do miejsca odbioru w sposób grawitacyjny lub wymuszony.
  • Regały wspornikowe – ich podstawowym elementem konstrukcyjnym są słupy nośne ze wspornikami. Wykorzystywane głównie do składowania elementów dłużycowych.

Regały dynamiczne wyposażone są z kolei w elementy jezdne, najczęściej szyny, dzięki którym można je przemieszczać. Rozwiązanie takie umożliwia wyeliminowanie korytarzy transportowych, a tym samym optymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej. Regały dynamiczne stosowane są przede wszystkim w tych miejscach, w których koszt utrzymania dostępnej powierzchni magazynowej jest wysoki, takich jak chłodnie czy mroźnie.