(0) 0,00 

Skontaktuj się z nami: +48 91 311 96 04

Zaloguj się | Kontakt z nami

Jak wybrać widły do wózka widłowego?


Wózek widłowy to pojazd, który znacznie ułatwia transport bliski i magazynowanie. Jako że służy on do przewozu towarów o znacznej masie, musi być wyposażony w odpowiedni osprzęt. Jego najlepszym przykładem są widły, będące najważniejszym elementem konstrukcji wózków widłowych.

Widły do wózków widłowych podlegają kontroli Urzędu Dozoru Technicznego. Podstawowym dokumentem informującym o ich parametrach jest Świadectwo Zgodności. Widniejące na nim trzy pierwsze cyfry to kolejno szerokość, grubość oraz długość wideł. W następnej kolejności podany jest maksymalny udźwig widły przy danym środku ciężkości. Na końcu oznaczenia znajduje się numer seryjny wideł. Aby zatem wybrać optymalne widły, które będą solidne i trwałe, a jednocześnie dostosowane do rodzaju wózka i ciężaru przenoszonych elementów, warto poznać ich specyfikację techniczną i skupić się na najistotniejszych parametrach, do których należą: udźwig wózka widłowego, klasa karetki, a także długość wideł. Warto także wiedzieć, że widły różnią się od siebie sposobem montażu. Aby dobrać najlepsze widły do wózka widłowego powinieneś określić:

  • udźwig wózka widłowego - każdy rodzaj wózka widłowego ma określony udźwig. Aby dobrać właściwe widły, trzeba pamiętać o tym, aby suma udźwigu dwóch wideł wynosiła tyle samo, co udźwig wózka. Inaczej mówiąc, podzielenie udźwigu wózka przez 2 da nam informację, jaki powinien być udźwig jednej widły,
  • klasę karetki - karetka to jeden z najistotniejszych elementów konstrukcyjnych wózka widłowego. Jest to płyta czołowa, która służy do mocowania wideł lub innego osprzętu. Aby dobrać właściwe widły, należy poprawnie określić jej klasę. Można to zrobić mierząc odległość od spodu górnego zaczepu na widle aż do samego dołu widły. Dodatkowo każdą klasę karetki dzieli się na typy A i B. Zaczep dolny wideł klasy B jest położony wyżej od dolnej krawędzi widły. Najczęściej spotykanymi klasami wideł są klasy II i III, 
  • długość wideł - widły mogą się różnić od siebie zarówno długością, jak i grubością. Parametry te należy dobrać do rodzaju najczęściej wykonywanych zadań. W razie potrzeby zawsze można bowiem posiłkować się przedłużkami do wideł. Są to specjalne nakładki, które pozwalają zwiększyć ich długość bez konieczności montażu i demontażu na karetce.  

Aby widły były bezpieczne w użytkowaniu, powinny być przede wszystkim stabilne. Wśród wielu rodzajów wideł można znaleźć widły przykręcane, z zaczepem sworzniowym typu PIN, bez zaczepów, widły do pozycjonerów, a także najpopularniejsze ze względu na łatwy i szybki montaż widły standardowe, czyli zawieszane na karetce. 

Podsumowując, widły to jeden z najważniejszych elementów wózka widłowego. To właśnie one umożliwiają podnoszenie i przewożenie palet. Aby praca przebiegała w sposób efektywny, a przede wszystkim bezpieczny, muszą być one właściwie dobrane do rodzaju wózka. W tym celu trzeba wziąć pod uwagę zarówno sposób montażu, jak i istotne parametry, do których należą: udźwig wózka, klasa karetki oraz długość wideł. Ponadto powinny one posiadać odpowiednie certyfikaty, co będzie gwarancją ich wysokiej jakości.

Wróć

© 2021 IPZ. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin