(0) 0,00 

Skontaktuj się z nami: +48 91 311 96 04

Zaloguj się | Kontakt z nami

Jak często należy wykonywać przeglądy wózków widłowych?


Wózki widłowe to pojazdy mechaniczne, które służą do łatwego przewozu i przemieszczania towarów o dużej masie na niewielkie odległości. Znajdują zastosowanie między innymi w magazynach różnego typu, sklepach wielkopowierzchniowych, portach, fabrykach i na placach budowy. Bardzo istotne jest dokonywanie ich regularnych przeglądów, aby być pewnym poprawnego działania wózka widłowego każdego dnia oraz zapewnić bezpieczeństwo zarówno osoby obsługującej, jak i innych pracowników znajdujących się w pobliżu.

Rodzaje przeglądów wózków widłowych i częstotliwość ich wykonywania

Wózki widłowe są zazwyczaj intensywnie eksploatowane każdego dnia pracy, dlatego podlegają kilku rodzajom obowiązkowych przeglądów. Różnią się one od siebie częstością wykonywania, charakterem i formą:

- Przeglądy codzienne – przeprowadzane w formie oględzin przez operatora konkretnego wózka. Wykonuje się je zarówno przed rozpoczęciem pracy, jak i po jej zakończeniu. Obejmują sprawdzenie stanu pojazdu, ilości paliwa (lub stanu naładowania baterii w urządzeniu elektrycznym), poziomu cieczy chłodzącej i oleju. Na bieżąco należy również zgłaszać wszelkie nieprawidłowości, jakie zauważy się podczas pracy wózka.

- Przeglądy konserwacyjne – mogą być wykonywane wyłącznie przez konserwatorów, a ich głównym celem jest wczesne wykrycie usterek i awarii, aby zapobiec poważniejszym problemom podczas pracy wózka. Ten rodzaj przeglądów przeprowadzany musi być co 30 dni dla pojazdów z pełnym dozorem technicznym lub co 60 dni dla mających dozór ograniczony, chyba że zalecenia producenta danego modelu są inne. Czasem występują również specyficzne okoliczności, takie jak poważna usterka pojazdu, i wtedy przegląd zalecany jest zaraz po dokonaniu naprawy.

- Przeglądy okresowe – przeprowadzane przez Urząd Dozoru Technicznego, które wykonywane są co rok lub co dwa lata, zależnie od formy nadzoru sprawowanej nad urządzeniem. Podczas przeglądu sprawdza się działanie wszystkich najważniejszych układów wózka widłowego, sygnalizację świetlną i dźwiękową, zużycie takich elementów jak opony, widły i łańcuchy, a także wymagane oznakowanie i dokumentację. 

Formy nadzoru nad wózkami widłowymi

Wśród wózków widłowych jezdniowych wyróżniamy dwie formy nadzoru, od których zależy częstotliwość wykonywania przeglądów:

- Dozór pełny, którym objęte są wózki widłowe z wysięgnikiem, z wysięgnikiem i platformą mogącą unieść operatora z ładunkiem, a także modele z napędem mające podest lub fotel dla operatora. Przeglądy okresowe w przypadku tych urządzeń wykonuje się co roku.

- Dozór ograniczony, którym objęte są wózki z napędem prowadzone spoza pojazdu oraz sterowane zdalnie. Tego rodzaju urządzenia wymagają przeglądów okresowych jedynie co dwa lata.

Wróć

© 2021 IPZ. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin