(0) 0,00 

Skontaktuj się z nami: +48 91 311 96 04

Zaloguj się | Kontakt z nami

5 ciekawostek o wózkach widłowych


Wózki widłowe, a właściwie podnośnikowe wózki jezdniowe, to jedne z najpopularniejszych urządzeń stosowanych w transporcie bliskim i magazynowaniu. Te kołowe pojazdy mechaniczne wykorzystywane są do przewozu towarów o znacznej masie. Są niezastąpione nie tylko w magazynach i halach produkcyjnych, ale również w sklepach wielkopowierzchniowych, centrach ogrodniczych, a nawet na lotniskach. Maszyny te znacząco ułatwiają transport towarów i poprawiają sprawność funkcjonowania całego zakładu.

1. Pierwszy wózek widłowy

Początki mechanicznych wózków widłowych sięgają lat 20. XX wieku. Wtedy to wraz ze wzrostem produkcji i rozwojem handlu nastała potrzeba korzystania z urządzeń umożliwiających sprawny transport towarów wewnątrz zakładów produkcyjnych. Pierwowzorem dzisiejszych wózków widłowych jest pojazd skonstruowany przez firmę Clark Company ze Stanów Zjednoczonych. Amerykanie nazwali go Trucktractor i używali do przemieszczania ciężkich materiałów w obrębie magazynów i fabryk.

2. Powszechność występowania

Z dostępnych danych statystycznych wynika, że obecnie co dziesiąty kupowany na świecie pojazd jest wózkiem widłowym (ręcznym lub mechanicznym). Stale rosnący popyt na tego rodzaju urządzenia wynika z rosnącego zapotrzebowania wśród właścicieli zakładów produkcyjnych oraz magazynów do składowania towarów, których z każdym rokiem pojawia się coraz więcej.

3. Kto może zostać operatorem wózka widłowego?

Ponieważ wózków widłowych stale przybywa, naturalnie również liczba ich operatorów rośnie. Osoba zainteresowana pracą jak operator/kierowca tego typu pojazdu musi posiadać odpowiednie uprawnienia. Można je zdobyć po ukończeniu specjalistycznych kursów na operatora, które organizowane są przez Urząd Dozoru Technicznego lub autoryzowane ośrodki szkoleniowe. Kurs trwa około 14 dni i kończony jest egzaminem. Po jego zaliczeniu kandydat nabywa stosowne uprawnienia.

4. Ograniczenie prędkości dla wózków widłowych

Wózki widłowe o napędzie mechanicznym mogą poruszać się z wyznaczonymi prędkościami. Dla pojazdów, w których nie ma miejsca dla operatora, zwykle jest to 5 km/h. Maszyny kierowane bezpośrednio przez człowieka osiągają około 10 km/h. Maksymalna prędkość zależna jest od modelu wózka, przewożonego obciążenia, a także od warunków, w których pojazd się porusza. Ograniczenia prędkości dla wózków stosuje się m.in. na terenie hal produkcyjnych (do 6 km/h), na rampach oraz pomostach (do 5 km/h), a także w miejscach, gdzie występuje ruch pieszych (do 3 km/h).

5. Wyścigi wózków widłowych

Mimo że na terenie placów budowy i w obiektach zamkniętych prędkość poruszania się mechanicznych wózków widłowych jest ograniczona, w wielu krajach na świecie organizowane są specjalne zawody o miano najszybszego wózka. Takie wyścigi odbywają się cyklicznie chociażby w Niemczech. Zadaniem uczestników wydarzenia jest jak najszybsze przetransportowanie towarów i umieszczenie ich w wyznaczonym miejscu. W czasie swojej próby zawodnicy otrzymują punkty karne za niedokładne wykonywanie poleceń. W zawodach liczy się więc zarówno czas, jak i precyzja.

Wróć

© 2021 IPZ. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin